SON DAKİKA

Radyo Zafer

2020 Teması İnsan ve Hayvan Sağlığı için Çevreyi Korumak

Malatya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ergün Koşar yaptığı açıklamada, Veteriner Hekimliğin insanlık için bir güvence olduğunu ve Veteriner Hekimliğin öneminin dünyayı etkisi altına alan pandemik Covid-19 salgınında daha net anlaşıldığını söyledi.

2020 Teması İnsan ve Hayvan Sağlığı için Çevreyi Korumak
Bu haber 26 Nisan 2020 - 12:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Malatya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ergün Koşar yaptığı açıklamada, Veteriner Hekimliğin insanlık için bir güvence olduğunu ve Veteriner Hekimliğin öneminin dünyayı etkisi altına alan pandemik Covid-19 salgınında daha net anlaşıldığını söyledi.

2020 YILININ TEMASI “İNSAN VE HAYVAN SAĞLIĞI İÇİN ÇEVREYİ KORUMAK.” OLARAK BELİRLENDİ.

Her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü, Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün (OIE) girişimleri sonucunda Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanıyor. Her yıl bir tema ile anlamlandırılan bu özel gün, 2020 yılında “İnsan ve Hayvan Sağlığı için Çevreyi Korumak” olarak belirlendi.

ÜLKEMİZDE COVİD-19 VİRÜSÜNÜN GENETİK HARİTASINI ORTAYA KOYAN BİLİM İNSANLARI VETERİNER HEKİMLERDİR

Malatya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ergün Koşar, Veteriner Hekimler için bu özel günün altı kıtada sayıları 500 bini geçen meslek mensupları tarafından 20’inci kez kutlanacağını ifade ederek, sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda, sağlıklı insan ve sağlıklı toplum ile çevre sağlığı ve biyogüvenlik konularında veteriner hekimlerin çok önemli çalışmalara imza attığını vurguladı. Başkan Koşar “Tüm Dünyada yaşanan Covid-19 salgını da bir kez daha, veteriner hekimsiz insan sağlığının ve refahının olamayacağını göstermiştir. Ülkemizde kadim bir sağlık meslek grubundan olan veteriner hekimler; özellikle son 150 yılda tarihe mal olan hizmetlerine, başarılarına, özellikle viral ve bakteriyel salgınların kontrol ve eradikasyonlarındaki engin deneyimlerine, koruyucu hekimlik, epidemiyoloji ve karantina önlemleri konusundaki faaliyetlerine, teşhis ve aşı üretimindeki bilgi birikimlerine ve Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bugünlerde ülkemize has virüsün izolasyonu ve söz konusu virüsün genetik haritasını ortaya koyan bilim insanlarımızın veteriner hekim olmalarına rağmen, ülkemizde halen hak ettiği değeri alamayan ve özellikle son zamanlarda sağlık meslek grubuna yönelik bir kısım yasal düzenlemelere dâhil edilmeyen meslek mensuplarıdır.” diye konuştu.

“TBMM’DE KABUL EDİLEN SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINDA VETERİNER HEKİMLERE YER VERİLMEMESİ BİZLERİ ÜZMÜŞTÜR.”

Koşar, “Veteriner hekimler olarak sağlığa verdiğimiz bunca emek ve katkının yanı sıra ve veteriner hekimlere yönelik onlarca şiddet fiili ortada iken ve her şeyin ötesinde ulusal ve uluslararası kabullerde sağlık sınıfında olmasına rağmen, kısa bir süre önce TBMM’inde kabul edilen sağlıkta şiddet yasasında veteriner hekimlere yer verilmemesi tarafımızca anlaşılamamış ve meslek mensuplarımızı büyük bir üzüntüye sevk etmiştir.”dedi.

Malatya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ergün Koşar, başta İnsan sağlığı olmak üzere, çevre sağlığını, biyogüvenliği, sosyal hayatı, ekonomiyi, ticareti ve değerlerimizi ciddi oranda tehdit ve tahrip eden, bütün Dünyayı kuşatan Covid-19 pandemisi sebebiyle tüm veteriner hekimlerin ülkenin en büyük metropolünden en ücra köşesindeki köy ve mezrasına kadar mücadele kapsamında sahada olduğunu söyledi. Koşar “ Bir taraftan laboratuvarlara kapanarak hayatları kurtaracak aşı ve serum üretmek için olağan üstü gayret gösterilirken, diğer taraftan sahada, salgın ve insanlardan hayvanlara, hayvanlardan da insanlara bulaşabilen zoonotik hastalıklara karşı koruyucu aşılamalar, hastalık mihraklarına müdahale, tedavi hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi, insanımızın gıda güvenliğinin sağlanması ve sahipsiz sokak hayvanlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi gibi hizmetler onlarca riske rağmen gece gündüz demeden Veteriner Hekimler tarafından devam ettirilmektedir.”diye konuştu.

TEK SAĞLIK UYGULAMALARI İÇİN YASAL DÜZENLEMELERE BİR AN ÖNCE BAŞLANMALIDIR.

“Bu bağlamda Tüm dünyada sağlık meslek sınıfları hızla ve güçlü bir organizasyonla “Tek Sağlık” konsepti altında birleşirken, ülkemizin de bu konuda ilerleme kaydetmesi bugün ve gelecekte meydana gelmesi olası pandemiler ile milli ve yerli etkin mücadele etme gücüne kavuşmasını sağlayacaktır.

Malatya Veteriner Hekimleri Odası olarak diyoruz ki, Tek Sağlık uygulamaları için yasal ve yapısal düzenlemelere bir an önce başlanmalıdır. Tek Sağlık Yasası çıkarılmalı, ülkesel ve küresel olayları değerlendiren Zoonotik Hastalıklar Kontrol ve Araştırma Merkezi, Sağlık Bakanlığında “Veteriner Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü” ile Tarım ve Orman Bakanlığında “Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü” ve taşra teşkilatları kurulmalıdır.

Stratejik önemi bir defa daha ortaya çıkan mesleğimiz ile ilgili; fiili hizmet, sağlıkta şiddet, fiziki altyapıdan ve eğitim kalitesinden yoksun çok sayıda fakülte sayısı, kaliteli eğitim ve kaliteli mesleki uygulamalar ile tüm mesleki haklarımız için olumlu katkılarının ve yasal düzenlemelerin olacağı ümidiyle tüm meslektaşlarımıza olağanüstü gayretleri için teşekkür ediyor, Dünya Veteriner Hekimler Gününü kutluyor, selam ve saygılar sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA