SON DAKİKA

Radyo Zafer

Çırmıhtı’nın Gizli Kalmış Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın yeni dönem vaatlerinden olan ‘Lezzet Vadisi’ projesi kapsamında Kadim Çırmıhtı’nın tarihi zenginliklerini gün yüzüne çıkarmak adına başlatılan yatırımların boyutu her geçen gün genişliyor.

Çırmıhtı’nın Gizli Kalmış Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor
Bu haber 01 Haziran 2020 - 7:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Hedefimiz; Kadim Çırmıhtı’nın Turizmden Hak Ettiği Payı Almasıdır”
Yeşilyurt Belediyesi, tarihi ve turistik mekânlarıyla kadim bir medeniyeti bünyesinde barındıran Kadim Çırmıhtı’nın tarihi dokusunu korumak ve yaşatmak amacıyla başlattığı ‘Lezzet Vadisi’ projesi kapsamında ki ‘Tarihi Konakların Restorasyonu ve Dönüşümü’ projesi çerçevesinde bölgede bulunan tarihi binaları restore edip iç ve dış turizme kazandırmaya devam ediyor.
“LEZZET VADİSİ” PROJESİ KAPSAMINDA Kİ YATIRIMLARIN SAYISI ARTIYOR
Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın yeni dönem vaatlerinden olan ‘Lezzet Vadisi’ projesi kapsamında Kadim Çırmıhtı’nın tarihi zenginliklerini gün yüzüne çıkarmak adına başlatılan yatırımların boyutu her geçen gün genişliyor.
AMAÇ; GEÇMİŞLE GELECEK ARASINDA KÖPRÜ KURUP, TARİHİ DOKUYU YAŞATMAK
Yeşilyurt’un eski yerleşim yeri olan Kadim Çırmıhtı bölgesinde ki Gündüzbey, Mollakasım, Hıroğlu, Konak ve Barguzu gibi mahallelerin tarihi dokusunu muhafaza edip turizme kazandırılması ile birlikte geçmişle gelecek arasında sağlam bir köprü kurmayı hedefleyen Yeşilyurt Belediyesi, tarihi konakların restorasyonu ve sokak sağlıklaştırılmalarının yanı sıra yıkılmaya yüz tutmuş binaları tarihî dokuya uygun bir şekilde restore ediyor.
DÖRT KATLI BİNA İLE BAZI EV VE İŞYERLERİNİN DIŞ CEPHELERİ TARİHİ DOKUYA UYGUN RESTORE EDİLİYOR
Hıroğlu Mahallesi Lezzet Caddesinde ‘Tarihi Konakların Restorasyonu ve Dönüşümü’ adı altında devam eden tarihsel kimliğin muhafaza edilmesi ve yaşatılması çalışmaları kapsamında; satın alınan dört katlı bir binanın yöresel ürünlerin hem tanıtımı hem de satışının yapılacağı bir mekân haline dönüştürülmesi ayrıca yine bu mahallede ki 10’a yakın ev ve işyerinin dış cepheleri tarihe dokuya uygun olarak tamiratları yapılıyor.
“TARİHİ DOKUYU GÜÇLÜ VE KALICI YATIRIMLARLA GELECEK NESİLLERE TAŞIYACAĞIZ”
Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, sağlam bir medeniyete sahip Kadim Çırmıhtı’nın var olan güçlü tarihsel potansiyelini gün yüzüne çıkarıp, bugünden gelecek nesillere taşımak adına restorasyon projelerinin hız kesmeden devam ettiğini söyledi.
“ÇIRMIHTI’NIN EŞSİZ GÜZELLİKLERİNİ LEZZET VADİSİ PROJEMİZLE ÖN PLANA ÇIKARACAĞIZ”
Yeşilyurt’un gizli kalmış tarihsel zenginliklerini ‘Lezzet Vadisi’ projesiyle ön plana çıkarıp, gelecek kuşaklara taşımak adına çok yoğun çalıştıklarını ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Kentleri ve ilçeleri ayakta tutan tarihsel ve kültürel miraslarıdır. Yeşilyurt’umuzun sahip olduğu tarihi ve kültürel mirası koruyup, geleceğe taşınması için önemli çalışmalar yapıyoruz. Yaptığımız projelerle ilçemizin kültürel mirasınının uluslararası kimlik kazanmasını hedefliyoruz. Ecdat yadigârı tarihi evlerimiz, camilerimiz, çeşmelerimiz, köprülerimiz ve konaklarımız ile sokaklarımızı restore ederek tarihi dokuyu gün yüzüne çıkarıp, yerli ve yabancı turistlerin dikkatini bu bölgeye çekmeye çalışıyoruz. Anadolu medeniyetinin tüm güzelliklerinin içerisinde barındıran Kadim Çırmıhtı’da bulunan tarihi konaklarımızı restore ederek her birine ayrı fonksiyonlar yüklüyoruz, eski binaların dış cephelerini tarihi dokuya uygun olarak restore ediyoruz. Yeşilyurt’un tarihsel yapısını ön plana çıkarmak ve turizm potansiyelini artırmak adına başlattığımız ‘Lezzet Vadisi’ projemiz kapsamında Hıroğlu Mahallesinde bulunan ve ismini ‘Lezzet Caddesi’ olarak değiştirdiğimiz caddemizde bulunan tarihi konaklarımızı farklı alanlarda turizme kazandırmak adına restorasyonlarına devam ediyoruz. Bu kapsamda; satın alma işlemlerini tamamladığımız, toplam alanı bin 79 metrekare olan dört katlı binamızı, yöresel yemeklerimizin tanıtımı ve satışının yapılacağı bir konak hüviyetine dönüştürmek adına restorasyon çalışmalarına başladık. Konağımızın iç ve dış tasarımları ile oturma ve dinlenme bölümlerini tamamen yöresel motiflerle döşeyerek, gelen misafirlerimize ilçemizin kültürel zenginliklerini yansıtacağız. Bölgemizi ziyaret edecek olan yerli ve yabancı turistlerimiz, her biri ayrı bir lezzete sahip yöresel kahvaltılıklarımız, vegan ve vejeteryan yemeklerimizin tadına, yöresel motiflerle süsleyeceğimiz bu mekânda ulaşabilecektir. Bununla birlikte yine aynı mahallede bulunan, uzun yıllardır kullanılması nedeniyle eskiyen bir binamızın dış cephesini tarihi dokuya uygun olarak restore ediyoruz.Bölgemizde bulunan 10’a yakın ev ve işyerini de bu uygulama kapsamında restore edeceğiz. Tarihi bir atmosfere sahip bu bölgemizi ziyaret edecek olanlar bir nevi tarihte yolculuk yapacaklar, farklı güzellikleri teneffüs ederek, eşsiz zenginliklerimizin tadını çıkartacaklar ve inanıyorum ki buradan ayrılmak istemeyeceklerdir.” dedi.
“TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASIMIZIN HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
Kadim Çırmıhtı’da devam eden yatırımlarla tarihi ve kültürel mirasın hak ettiği değeri görmesini sağlayacaklarını hatırlatan Başkan Çınar, “ Butik Otelimizle, Gastronomi, Kent Belleği ve Tekstil Müzemizle, Malatya Mutfak Sanatlarıyla, Gündüzbey Sosyal Tesislerimizle, Tarihi Kebir Camimizle, Terzi Deremizle, Saat Kulemizle, lokantalarımızla, yöresel ürün satış noktalarımızla, tarih kokan caddelerimizle, otoparklarımızla Kadim Çırmıhtı’mızın tarihi zenginliklerini, doğal ve kültürel mirasını ‘Lezzet Vadisi’ projemizle daha geniş kesimlere ulaştırmak adına ciddi mesafeler aldık. Bölgemizin tarihi kimliğini bu ve benzeri diğer yatırımlarla daha değerli hale getirmek, mahallelilik kültürünü yaşatmak ve geçmişle gelecek arasında köprü oluşturup, turizme kazandırmak adına gece gündüz demeden çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA