SON DAKİKA

Radyo Zafer

Esnafa 50 Değil 10 Bin Lira Verin

Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, “Esnaflarımıza verilen her bir 50 bin TL faizsiz deprem kredisinin devletimize yükü 8 bin 300 lira ile 14 bin 500 lira arasında değişmektedir. Bu miktar kredi verme sürecinde şartları yerine getiremeyen esnafımıza direk verilmelidir.”dedi.

Esnafa 50 Değil 10 Bin Lira Verin
Bu haber 21 Nisan 2020 - 16:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Önce deprem sonra korona virüs salgını nedeni ile Malatya ve Elazığ esnafının Türkiye’de en çok mağdur olan esnaflar olduğunu dile getiren Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, “Esnafa verilen kredileri elbette çok önemsiyorum. Ancak kamu bankalarının kredileri verirken ipotek yada memur kefil istemesi esnaflarımızın önemli bir bölümünün krediye ulaşabilmesine engel oldu. Tek engel tabi ki teminat istenmesi değil. Bu aşamaya gelmeden önce sicil sorgulaması yapılıyor. Sicil sorgulamasında puanı yüksek olanlara kredi onayı veriliyor. Kredi onayı sonrası ise teminat isteniyor. Sicil sorgulaması bankanın riskini belirlemek için yapılır. Yapılan sicil sorgulamasında hiç mi skoru düzgün çıkan esnaf yok ki tüm esnaflarımızdan teminat veya kefil isteniyor. Herkesten teminat istenmesi zor durumda olan esnaflarımızın varlıklarını da riske atıyor. Bununla birlikte esnafa kefil olan memurları da riske atıyor. Yani kamu, esnafın riskine ortak olmuyor. Dar günlerden, zor günlerden geçsek de iyi günde olan esnafın yayında olurum demiş oluyor. Herkesi geri ödeme yapmayacakmış gibi değerlendirmek; sözünde duran, ancak teminatı olmayan esnaflarımıza haksızlıktır. Bu durum, sözünün eri esnaflarımızın büyümesinin önündeki önemli bir engeldir. Esnaflarımızın mağduriyetini giderme paketi sadece mal varlığı olanlar yada kefil getirebilenler ile sınırlı olmamalıdır. Mevcut tabloya baktığımızda faizsiz verilen krediler ile sicili düzgün, teminatı olan esnaflarımız sadece bu imkandan, bu destekten faydalanabilmiş oluyor. Haliyle geriye kredi kullanamayan dört kategori daha kalmış oluyor. Birincisi kredi sicili düzgün olmasına rağmen teminat veremeyen esnaflarımız. İkincisi kredi sicili bozulmuş olmasına karşın teminat verme imkanı olduğu halde başvurusu reddedilen esnaflarımız. Üçüncüsü zor piyasa şartlarında hem sicili bozulmuş hem de teminat veremeyen esnaflarımız. Dördüncüsü ise depremden önce işletmesini açmış olmasına rağmen esnaf siciline kayıt yaptırmadığı için başvurusu kabul edilmeyen esnaflarımız. İşte en çok da deprem üstüne deprem yaşayan esnaflarımız bu dört kategoride yer alanlar oldu. Bu grupta olan esnaflarımıza hiç olmazsa 50 Bin TL faizsiz kredi kullandırılanlar için Hazine ve Maliye bakanlığımız ile Halk Bankası’nın karşıladığı faiz desteği bedeli direk olarak ödenmeliydi. Kamu bankalarının yüzde 9 ile kredi verdiğini göz önünde bulundurduğumuzda 50 bin TL faizsiz kredi için devletimizin 3 yıl için karşıladığı miktar 8 bin 300 lira, 5 yıl için karşıladığı toplam miktar 14 bin 500 lira civarındadır. Bu miktar ifade ettiğim dört kategoride olan esnaflarımıza destek olarak direk verilmelidir.” ifadelerini kullandı
KREDİ KULLANDIRIM SÜRESİ UZATILDI
Deprem Kredisi başvuru süresinin bittiğini ancak başvuru yapan esnaflarımıza kredi kullandırma işlemlerinin devam ettiğini hatırlatan Başkan Cavlak, “Deprem Kredisi başvuru süresi doldu. Kredi kullandırım süresi ise 10 Nisan’da bitirilecekti. Ancak başvuru yoğunluğu nedeniyle gece gündüz demeden çalışan gerek Halkbank gerekse de Kredi Kefalet Kooperatiflerimiz biriken başvuru dosyalarının önemli bir bölümünü sonuçlandıramamışlardı. Hal böyleyken esnaf başvurusunu yapmış ama bankadan ve kooperatiflerden kaynaklı gecikmeden dolayı sonuçlandırılamayan dosyaların neticelendirilebilmesi için zamana ihtiyaç vardı. Biz de ilgili kurumlarla görüşerek bu sürenin uzatılması talebimizi ilettik. İlettiğimiz kurumların üst mercilerle yaptıkları görüşmeler neticesinde kredi kullandırım süresi Nisan ayı sonuna kadar uzatıldı. Sürenin uzatılması konusunda ciddi emeği geçen TESKOMB Bölge Başkanı Sayın İsmet Bayram’a ve Halkbank Bölge Koordinatörü Sayın Tuncay Koramaz’a teşekkür ediyorum. Taleplere duyarsız kalmayan Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’a, TESKOMB Başkanı Sayın Abdulkadir Akgül’e ve Halkbank Genel Müdürü Sayın Osman Arslan’a da esnaflarımız adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA