9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü


Bu haber 2017-02-09 20:58:34 eklenmiş ve 154 kez görüntülenmiştir.

 

Sigara kullanımı, aktif ve pasif sigara içiciliğiyle hastalıklara, sakatlıklara ve ölümlere yol açarak kişi ve toplum sağlığını tehdit etmekte olup mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir halk sağlığı sorunudur.

 

Tütün kontrolünde temel amaç, başta kanser olmak üzere birçok hastalıklara doğrudan ya da dolaylı olarak sebep olan tütün ve tütün ürünlerinin tüketimini azaltmak, yok etme k ve tütün dumanına pasif maruziyeti ortadan kaldırmaktır.  

 

Sigaranın yarattığı her türlü olumsuzluğa karşı dünyada giderek artan bir duyarlılık oluşmaktadır. Ölüm nedenleri arasında ikinci sırada akciğer kanserleri gelmektedir. Her 10 erişkinden birisinin  bu nedenle yaşamını kaybettiği düşünülmektedir. Havadaki tütün dumanının birçok hastalığa ve ölüme yol açtığı bilinmektedir. Bugün başlıca tetikleyicisi sigara kullanımı olan kanserden ölen kişi sayısı yılda 7 milyondur. Alışkanlıklar değiştirilmedikçe kansere bağlı ölümlerin artacağı bilinen bir gerçektir.

 

Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararları konusunda toplumda farkındalık kazandırmak ve bilinçlendirmek büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle ilimizde özellikle risk grupları olan gebeler, çocuklar ve gençlerin dikkatlerini çekecek eğitimler yapmaktayız. 18 yaşından küçük çocuklara yasak olan sigara satışının engellenmesi çalışmaları ve 4207 sayılı Kanun kapsamındaki denetimlerimiz aralıksız olarak sürdürülmektedir.

 

Bakanlığımız ile Türkiye Yeşilay Cemiyetinin yaptığı çalışma ile “Yeşil Dedektör” uygulamasına geçilmiştir. Yeşil Dedektör ile tek tıkla dumansız hava sahası ve kişilerin sağlığını koruması hedeflenmiştir. Bunun için sigaranın içilmesinden rahatsız olan vatandaşların telefonlarına Yeşil Detektör uygulamasını indirerek konum belirlemeleri ve mekanın adını seçerek bildireceklerdir. İhlal bildirimi, Sağlık Bakanlığı’nın özel olarak Yeşil Dedektör için ayırmış olduğu sisteme düşecek ve oradan da sahadaki tütün denetim ekiplerine ulaşacaktır. Tütün denetim ekipleri ihlal bildiriminin yapıldığı mekâna ulaşarak ihlal olup olmadığını denetleyecek ve gerekli işlemi yapacaktır. Bu kapsamda tütün mamulleri kullanmayan müşterilerin hakkının korunması ve yasağa uyumun sağlanması yoluyla kanun ihlallerinin asgariye indirilmesi sağlanacaktır.

 

Sigara içerek sadece kendimize değil sevdiklerimize de zarar verdiğimizi unutmayalım. Çocukların yanında (özellikle evde ve araç içinde) sigara içilmesi aynı zamanda anne ve babasını rol model alan çocuklarda sonraki yıllarda sigara içme alışkanlığının gelişmesini kolaylaştırır. Sigarayı bırakma konusunda destek almak istiyorsanız, Malatya Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğine ve Turgut Özal Tıp Merkezi Aile Hekimliği Polikliniğine başvurabilirsiniz.

 

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle birey ve toplum sağlığında sigaranın olumsuz etkilerinin çok büyük olduğunun bilinmesi ve bu yönde vatandaşlarımızın sağlığının korunmasının Anayasal görev ve sorumluluklarımız olduğunu hatırlatarak tüm halkımızın “Havanı Koru” programına destek vermelerini bekliyoruz.

 

Sağlıklı bir yaşam için özellikle yarınlarımız olan çocuklarımızı ve gençlerimizi tüm toplumumuzu tütün ve tütün ürünlerinin zararlarından koruyalım, sigarasız bir gelecek için “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününe” hep birlikte destek verelim.

 

Dr. Kemal ŞENER              Halk Sağlığı Müdürü

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Programcılarımız
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Radyo Zafer - FM 98.3
© Copyright 2013 zaferajans