Dünya Aşı Haftası


Bu haber 2017-04-26 18:51:53 eklenmiş ve 209 kez görüntülenmiştir.

Ülkemizde 1985 yılından bu yana yürütülen Genişletilmiş Bağışıklama Programı (GBP) kapsamında yapılan çalışmalarla aşı ile önlenebilir hastalıklarda belirgin düşüşler olmuştur. Aşılamanın desteklenmesinin sağlanması için 2005 yılından itibaren yürütülen “Aşı Haftası Çalışması” bu yıl 24-30 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmektedir.

Bağışıklama yoluyla vücudun enfeksiyon etkenine karşı direncini artırarak korunma sağlayan biyolojik maddelere AŞI denir.  Hastalık oluşmadan uygulanmış olan aşı sonucu oluşan direnç genellikle ömür boyu vücutta kalır ve hastalık etkeni ile karşılaşınca onu etkisiz kılmak için savaşır.

Yapılan bağışıklama çalışmaları ile çiçek hastalığı tamamen yok edilmiş, tetanoz yönünden yenidoğan tetanozu elimine edilmiş ülkeler arasına girilmiş ve  Poliomiyelit (çocuk felci) hastalığında ülkemiz “Poliodan Arındırılmış Bölge” Sertifikası ile belgelendirilmiştir.

      Aşı takviminde 2005 yılı sonuna kadar yer alan 7 hastalığa karşı yapılan aşılamaya (difteri, boğmaca, tetenoz, çocuk felci, kızamık, Hepatit-B, verem) ek olarak; 2011 yılına kadar olan zaman içerisinde konjuge pnömokok (zatürre) aşısının eklenmesi ve 2012 yılında Hepatit A ve Suçiçeği aşısı ile birlikte 13 hastalığa karşı aşılama programı yürütülmektedir.

      Aşıların zamanında ve uygun aralıklarla uygulanması çok önemlidir. Bütün çocuklar doğar doğmaz aşı takvime uygun bir şekilde aşılanmaya başlanmalıdır. Aşılar sadece çocuklar için değil, kronik hastalığı (kalp, akciğer, böbrek hastalıkları, şeker vb) olan risk grubu kabul edilen erişkinler içinde önemlidir. Kronik hastalığı olanların bağlı olduğu Aile Hekimine başvurarak yapılması gereken aşılar konusunda bilgi edinmesi gereklidir. Sağlık personelinin ve risk grupları hem kendi hem de çevresinin sağlığı açısından durumlarına uygun olan aşıları olması önem arz etmektedir.

      İlimiz Seyahat Sağlığı Hizmeti veren 30 ilden bir tanesi olup Halk Sağlığı Müdürlüğümüzde yurtdışına çıkacak olan vatandaşlarımıza hastalık açısından danışmanlık hizmeti verilmekte ve seyahat edilecek yere göre uygun aşılar ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Ayrıca Hac ve Umreye gidecek olan vatandaşlarımıza Toplum Sağlığı Merkezi tarafından aşılar ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Yurtdışına çıkacak vatandaşlarımızın bağışıklığın oluşması için seyahate çıkmadan en az 10 gün önce aşılarını yaptırmaları gerekmektedir.

     Aşı Takviminde yer alan aşılar Aile Sağlığı Merkezlerinde ve Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Grip Aşısı, Zatürre Aşısı ve Hepatit A Aşısı risk gruplarına SGK tarafından ödenmektedir.

    Ailelerin, çocukluk yaş grubu rutin aşıların yaptırılmasına gereken hassasiyeti göstermesinin geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlığı için oldukça önemli olduğunu belirtir, halkımıza sağlıklı günler dilerim.

                                                 

“HER YAŞIN BİR AŞISI VAR

SAĞLIĞA AŞILANIN ”

                                                                                                            Dr. Kemal ŞENER

                                                                                                                  Halk Sağlığı Müdürü          

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Programcılarımız
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Radyo Zafer - FM 98.3
© Copyright 2013 zaferajans