Yaz Tatilin de Bisikletli Çocuklar


Bu haber 2017-07-05 23:36:05 eklenmiş ve 99 kez görüntülenmiştir.

 

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sayıları hızla artan bisikletli çocuklara özellikle ara sokaklar da sıkca rastlanmaya başladı…

 

En aktif ulaşım türlerinden biri olan Bisikleti ,ulaşımın önemli bir parçası olarak görüp değerlendirmek gerektiği gibi,bisiklet kullanıcılarının  hareket süresince kendilerini de güven de hissetmelerini sağlamak adına Bisiklet yollarının  motorlu trafikten ayrılması şarttır.Yaz tatilinin gelmesiyle birlikte ara sokaklarda sıkca rastlamaya başladığımız bisikletli çocukların keyfine diyecek yok ama tehlikenin de farkında olmaları lazım .Özellikle ara sokaklarda aniden çıkan araçlar yada araçların önüne aniden çıkan bisikletler ister istemez  tehlike yaratıyor. Bu nokta da gerek sürücülerin ,gerekse çocuklar ve ebebeynlerin çok dikkatli ve gözlemci olmaları gerekiyor.

 

Uzmanlar, bisiklet sürmenin ruh ve beden sağlığına büyük katkısı olduğu gibi,  çocuğun kendine olan güvenini arttırdığını söylüyor.Ayrıca çocuğun ‘’beden ,denge,dikkat ve yoğunlaşma yeteneklerinin de bisiklet sayesinde geliştiğini de belirten uzmanlar’’ Ayakların muntazaman pedal çevirmesi, dengede durabilme, ilerleyebilme, yön değiştirebilme ruh ve beden sağlığına bağlı bir yetenek. Biz bisiklet sürebilen bir çocuğu büyük ölçüde 'sağlıklı bir çocuk' olarak değerlendiriyoruz. Çünkü dikkat, denge ve yoğunlaşma olmadan bisiklet sürebilmek mümkün değildir’’diye açıklıyor.

 

Bisiklet kullanan bir çocuğun daha uysal olduğunu ve daha sık nefes alması nedeniyle bol oksijen aldığını da unutmamak gerekiyor.

 

Bu durum da gerek sağlık açısından, gerek sosyal açıdan önemli olan bisiklet sürme konusunda bisikletli çocuklara karşı  duyarlı olmak ve mevcut  imkanları dahilinde gereken fırsatı vererek yeteneklerinin  gelişmesine yardımcı olmak gerekiyor.

 

 

 

HABER:  FİLİZ YAVUZKURT

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Programcılarımız
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Radyo Zafer - FM 98.3
© Copyright 2013 zaferajans