Ağbaba; 1 Eylül Dünya Barış Günü Kutlu Olsun


Bu haber 2017-08-31 18:59:01 eklenmiş ve 25 kez görüntülenmiştir.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada “her zamankinden daha fazla kardeşliğe, hoşgörüye, dayanışmaya ve barışa ihtiyacımız var”dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. “Yanı başımızda Türkmenler, Süryaniler, Ezidiler, Kürtler ve mazlum halklar sokak ortasında katlediliyor, yerlerinden yurtlarından ediliyor” diyen Ağbaba, yaşadığımız coğrafyaya bakıldığında 1 Eylül’ün bir kutlama değil, barış ihtiyacının gündeme getirilmesi gereken gün olduğunu görüyor, Ulu önder Mustafa Kemal’in “Yurtta sulh cihanda sulh” sözünün değerini bir kez daha anlıyoruz” dedi.

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da Müslümanların etnik katliamla  karşı karşıya kaldığını ve katliamın soykırıma dönüştüğünü belirten Ağbaba, Arakanlı Müslümanların son 5 yılın en büyük saldırısıyla karşı karşıya olduklarını kaydederek, katliamın durdurulması için tüm dünya ülkelerinin devreye girmesi gerektiğini ifade etti.

Tüm insanlığın en temel ihtiyacının, demokrasi, adalet, hukukun üstünlüğü ile temel hak ve hürriyetlerin eksiksiz kullanılması dolayısıyla bir iç ve dış barış olduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “ 20 Temmuz sivil darbesinin ardından ilan edilen OHAL ve arka arkaya çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle TBMM adeta askıya alınmış, demokrasi, insan hakları, temel özgürlükler ve iç barış baskıcı bir anlayışla yok edilmek istenmektedir. 1 Eylül Barış Gününde  öncelikli hedefimiz ve görevimiz, Laik cumhuriyetin değerlerine sahip çıkarak Türkiye’yi adalete, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne dayalı bir ülke haline getirmektir” dedi.

Barışın ve kardeşliğin egemen olduğu bir Türkiye ve Dünya özlemi ile her türlü savaşa karşı olduklarını kaydeden Veli Ağbaba, “Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyanın savaşlarla, acı ve gözyaşlarıyla, kardeş katliamlarıyla anılmasına son vermeliyiz. Bu sebeple her zamankinden daha fazla kardeşliğe, hoşgörüye, dayanışmaya ve barışa ihtiyacımız var. 1 Eylül Dünya Barış Gününde, barışın egemen olacağı bir gelecek diliyorum." ifadelerini kullandı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Programcılarımız
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Radyo Zafer - FM 98.3
© Copyright 2013 zaferajans