SON DAKİKA

Radyo Zafer

Mali Müşavirler Beyannamelerin Ertelenmesini Talep Etti

Hastalığın yayılımını önlemek amacıyla ülkemizde devlet organları tarafından alınan tedbirler neticesinde beyannamelerin de ertelenmesi istendi

Mali Müşavirler Beyannamelerin Ertelenmesini Talep Etti
Bu haber 23 Mart 2020 - 11:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BEYANNAMELERİN ERTELENMESİNİ TALEP EDİYORUZ.

MALİ MÜŞAVİRLER TEDİRGİN

ÖNCE İNSAN…

Malatya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, Hastalığın yayılımını önlemek amacıyla ülkemizde devlet organları tarafından alınan tedbirler neticesinde beyannamelerin de ertelenmesini istedi.

Yapılan yazılı açıklamada ” Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde çıkan, birçok ülkeye yayılan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından “pandemi” olarak sınıflanan COVID-19 virüsü maalesef ülkemizde de tespit edilmiştir. Hastalığın yayılımını önlemek amacıyla ülkemizde devlet organları tarafından alınan tedbirler başarılı bir şekilde uygulamaya geçirilmiştir.

Sağlık otoritelerince yapılan açıklamalara göre bu virüslerinin insandan insana bulaşması, genellikle sağlıklı bir insanın enfekte bir insanın vücut salgılarıyla temas etmesi sonucu mümkün olmaktadır. Virüs hasta insanlardan öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların temas ettiği yüzeylerden göz, ağız, burun mukozası ve el sıkışma ile bulaşabilmektedir.

Bugün için COVID-19’un bulaşıcılık süresi ve dış ortama dayanma süresi net olarak bilinmemektedir. Bu yüzden vatandaşların evlerinde kalması ve sosyal izolasyonla korona ile mücadelede tedbir haline gelmiştir.

Bilindiği üzere, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik faaliyetinde bulunan meslek mensuplarının düzenleyecekleri beyanname ve bildirim dayanağı olan bilgi ve belgeleri temini fiziki ortamda gerçekleşmekte ve bu süreçte müşterileri ile çok yakın temasa girmekte, bu belgeleri tasnifi de fiziki olarak yapılarak muhasebeleştirme sürecinde birçok evraka fiziki olarak temas etmektedir. Bu nedenlerle meslek mensupları başta olmak üzere tüm muhasebe büro çalışanlarımız ciddi risk altında bulunmaktadırlar. Önlem alınmadığı takdirde, virüsün birçok meslek mensubu ve çalışan personeli ile hizmet verdikleri müşterilerinde görülme olasılığı çok yüksektir. Bu durum ilerde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurması kaçınılmaz olacaktır.

Meslek mensupları tarafından düzenlenen ve gönderilen beyannamelerin kamu finansmanı açısından önemi ve sürdürülebilirlik için gerekliliği malumlarımızdır. Ancak, birey/toplum sağlığının ve yaşam hakkının her türlü değerden üstün olduğu da tartışmasızdır. Bu sebeple, tüm Bakanlıkların kendi paydaşları için aldıkları önlemlerin meslek mensuplarımız açısından da süratle gündeme alınması zorunluluk arz etmektedir.

Bu önlemler çerçevesinde öncelikle meslek mensuplarının bürolarında geçirecekleri sürenin ve müşteri ziyaretlerinin asgari seviyeye indirilmesini sağlayacak BEYANNAME SÜRESİNİN ERTELENMESİ gibi düzenlemeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik faaliyetinde bulunan, bir meslek mensubu ayın ilk gününden başlamak üzere son gününe kadar müşterisine aralıksız hizmet vermekte. Aynı zamanda da her bir müşteri için vergi dairesi ve SGK başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlara işçi giriş-çıkış işlemleri hariç olmak üzere her ay en az on adet bildirim/beyanname vermektedir. Bu sayı müşteri sayısı ile düşünüldüğünde müşteri adına kamuya sunulan yadsınamaz bir hizmet üretimi ortaya çıkmaktadır” denildi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA