SON DAKİKA

Radyo Zafer

Öz İplik İş Sendikası işten çıkarılan işçilerin işe geri alınmalarını istiyor

Tekstil emekçilerinin sendikalaşması engelleniyor
Pandemi döneminde işçiler işten çıkarılıyor

Öz İplik İş Sendikası işten çıkarılan işçilerin işe geri alınmalarını istiyor
Bu haber 06 Ocak 2021 - 8:34 'de eklendi ve 1.250 views kez görüntülendi.

Kaynak İplik İşçileri Öz İplik İş’e üye oldu

Ankara İzmir Asfaltı Üzeri 8.Km Bozkuş /Uşak’ta faaliyet gösteren Kaynak İplik Sanayi ve Ticaret A.Ş. çalışanları, uluslararası belge ve sözleşmelerin, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve yasaların kendilerine tanıdığı hakkı kullanarak Öz İplik İş Sendikası’na üye olmuşlardır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Öz İplik İş’e yetki verdi

Kaynak İplik’te Örgütlenme sürecinde işten atılmalar ve örgütlenme önündeki engel ve baskılara rağmen önemli bir mücadele sonucunda Öz İplik İş fabrikada yasanın aradığı çoğunluğu sağlayarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yetki başvurusunda bulunmuş ve Öz İplik İş Sendikasına yetki verilmiştir.

İşveren yetkilileri, yetkiye itiraz etti

İşveren yetkiye itiraz etmiş ve Öz İplik İş Sendikası ile tüm diyalog kanallarını kapatmıştır. İşveren tarafından mahkeme sürecini uzatmak için türlü yollara başvurulmuş, kanun itiraz davalarının şirket merkezinin olduğu ilde açılmasını emretmesine rağmen davayı başka ilde açmıştır. Merkez Uşak ta, dava Denizli’de açılmıştır.Davayı uzatmaya yönelik bir hamle olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı davanın tarafı olmasına rağmen dava dilekçesine bilerek eklenmemiştir.

Gelinen noktada Kaynak İplik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de sendikalaşmayı engellemek için yoğun baskılar artarak devam etmektedir.

Pandemi döneminde yasaklara rağmen 4 işçi işten çıkarıldı

Firma sendikamızla kesinlikle bir diyaloga girmediği gibi, fabrika içinde fabrika yöneticileri tarafından sendikadan istifa edenlere yüksek prim verme vaadinde bulunma, sendikasızlara yüksek prim verilerek açık bir şekilde ayırımcılık yapılmanın yanı sıra daha da ileriye giderek örgütlenme sürecinde aktif rol alan dört üyemiz işten çıkarılmıştır.

Öz İplik İş Sendikası işten çıkarılan işçilerin işe geri alınmalarını istiyor

Öz İplik İş Sendikası işten çıkarılan dört işçinin tekrar işe alınması için Denizli’de Kaynak İplik’in merkezinin önünde “Kaynak İplik’i Toplu Pazarlık Hakkına Saygı Gösteremeye ve İşten Atılan Üyelerimizi İşe Geri Almaya Davet Ediyoruz” yazılı pankart açtı.

Öz İplik İş’e üye olan işçiler ve Öz İplik İş yetkilileri Jandarmaya şikayet edildi

Kaynak İplik’te işten çıkarılan ve Kaynak İplik merkezinin önünde pankart açan işçiler ile pandemi döneminde uygulamaya geçen işten çıkarma yasağını ihlal eden işverenin, işten çıkardığı işçileri tekrar işe almasını isteyen Öz İplik İş Sendikası yöneticileri işveren tarafından Jandarmaya şikâyet edildi.

İşten çıkarılmaları yetmezmiş gibi bir de jandarmada ifade veren işçiler, “sendikaya üye olmak bizim hakkımız, biz işimizden olduk, tekrar işimizin başına dönmek istiyoruz” dediler. Sendikal örgütlenme hakkı, çalışma yaşamında vazgeçilmez temel haklardan biri olduğunu, örgütlenme özgürlüğünün anayasa ve yasalar tarafından güvence altında olduğunu belirten Öz İplik İş yetkilileri de, Kaynak İplik yetkililerinin hukuk tanımaz tavırlarına devam etmeleri durumunda, her platforma bu konuyu taşıyacaklarını ve emekçilerin haklarını arayacaklarını dile getirdiler. Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde dahi emekçilerin işinden olmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Öz İplik İş yetkilileri, Kaynak İplik yetkililerine diyalog çağrılarını da yinelediler.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA