TİNGADER’den Vali Baruş’a Miryokefalon Brifingi

Tüm İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (TİNGADER) tarafından, Isparta Valisi Aydın Baruş’a, Türk hâkimiyetinin kabul edilerek Anadolu’nun tapusunun alındığı Miryokefalon Zaferi ile ilgili brifing verildi.

Valilik Brifing Salonu’nda gerçekleşen ve konunun uzmanı Ramazan Topraklı tarafından verilen brifinge, TİNGADER Genel Başkanı Mehmet Ali Çelik, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Adnan Çalık, Genel Başkan Yardımcısı Müslüm Aktürk, Genel Sekreter Hasan Sadi Kahyaoğlu ile yönetim kurulu üyeleri Ömer Faruk Ali ile Nurettin Ayaz katıldı.

TİNGADER Genel Başkanı Mehmet Ali Çelik, sunum öncesi yaptığı konuşmada, kayınvalidesi vefat eden Vali Aydın Baruş’a başsağlığı dileğinde bulundu.

Miryokefalon Zaferi’nin tescillenmesi konusunu gündeme getirmek amacıyla bir süre önce Ankara’da gerçekleştirdikleri ziyaretler hakkında Vali Baruş’a bilgi veren Çelik, şöyle devam etti:

“Sayın Valim, daha önceki ziyaretimizde ‘MİRYOKEFALON ZAFERİ’ ile ilgili olarak zat-ı alinize kısa bir bilgi arz ederken konuya karşı ilginizi, çok ciddi bilginizi, büyük bir saygı ile izlemiştik.

Öncelikle Rahmet-i Rahman’a kavuşan değerli hanımefendinin annelerini şahsim ve grubum adına rahmetle anıyor, size başsağlığı diliyorum.
Sayın Valim, Ankara’da Cumhurbaşkanlığı düzeyinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı düzeyinde, TTK düzeyinde ve farklı illerin milletvekilleriyle de görüşerek bir alt yapı hazırladık.
Size de takdim ettiğim ‘MİRYOKEFALON GEZİ REHBERİ’ kitabı üst düzey ekiplere de ulaştırılmıştır.

Bugün huzurlarınıza Miryokefalon Zaferinin yerinin tespitinde, teşhisinde, teyidinde ve tedrisinde en önemli yere sahip Sayın Ramazan Topraklı biraz sonra sunumu ile gerçekleri bize aktaracaktır.”

Isparta Ağır Basıyor

Ramazan topraklı ise, sinevizyon gösterisiyle yaptığı sunumda Miryokefalon Savaşı’nın gerçekleştiği yerin Isparta olduğuna inandığını söyledi.
Söz konusu zafere Isparta’nın yanı sıra Konya, Denizli ve Afyonkarahisarlıların da sahip çıktığını hatırlatan Topraklı, “Veriler Isparta’yı gösteriyor ama tescil için bir komisyon kurulmasını ve artık bu ayıbın giderilmesini istiyoruz” dedi.

Haritalar üzerinde savaşın kazanıldığı yer hakkında görüşlerini paylaşan Ramazan Topraklı’nın sunumundan sonra konuşan Isparta Valisi Aydın Baruş ise, bu konuda Türk Tarih Kurumu’na önemli görev düştüğünü ifade etti.

Ramazan Topraklı’ya çeşitli sorular yönelten Vali Baruş, Miryokefalon ile ilgili üzerine düşen neyse yerine getireceğini sözlerine ekledi.
TİNGADER Genel Başkanı Mehmet Ali Çelik, yaklaşık iki saat süren toplantıdan sonra kendilerine vakit ayıran Vali Aydın Baruş’a teşekkür etti.

Bir cevap yazın